Postavy
Randle Patrick McMurphy
K charakteristice hlavní postavy je připravena Ukázka 4
McMurphy je velmi inteligentní, sympatický a má i messianistické sklony. Svůj pobyt v psychiatrické léčebně si zřejmě představoval jako dobré útočiště před těžkou prací, kde bude v bezpečí před vnějším světem, narazil ale na nesmyslná pravidla slečny Ratchedové. Když zjistí, že slečna Ratchedová může jeho pobyt v léčebně do nekonečna prodlužovat a on by taky nikdy nemusel léčebnu opustit, začne pravidla dodržovat. Jenomže když vidí, jak slečna Ratchedová ubližuje ostatním mužům, rozhodne se i s tím rizikem, že si může ublížit, že jim pomůže. Po sebevraždě Cheswicka už nehodlá sestře ustupovat, naopak svoje rebelie stupňuje. Například neustále proráží sklo v sesterně. Za trest ho sestra pošle na elektrošoky, kterého fyzicky dost zničí. Jenomže v tu chvíli způsobí svým chováním sestra Ratchedová sebevraždu Billyho a on po ní skočí. Nejprve jí roztrhne uniformu, tím ji zbaví moci, protože žena s vyvalenými prsy už prostě není vnímána nebezpečně, a nakonec se ji pokusí uškrtit. Sestra tím vlastně zvítězila, protože má argument pro to, aby mohla McMurphypo poslat na lobotomii. Současně ale ztrácí svou moc na oddělení a pacienti oddělení postupně opouštějí.
McMurphy se pokouší zlepšit svůj pobyt v léčebně, ale současně ho tím zlepšuje i ostatním. Domluví se se sestrou na snížení intenzity hudby v denním pokoji, zařídí hernu, zajistí mužům výlet, dokonce i návštěvu prostitutek. Pomáhá jim získat ztracenou sebedůvěru. Přitom se také drobně obohacuje - obehrává je v kartách například. Brzy si všimne, že náčelník není němý ani hluchý. Je tedy empatický. Navzdory svým pobytům ve vězení, nebo možná právě proto, se postaví sestře Ratchedové. Jeho působení skutečně vyvolává na oddělení chaos, pro muže je to vítané rozptýlení, pro sestru Ratchedovou katastrofa.
Vidíme, že McMurphy není zlý člověk, ale touží po svobodě, rád si dělá, co chce i tehdy, kdy to porušuje pravidla a zákony. Má tak potíže s autoritami, které neuznává. Je tak úplným opakem mužů v léčebně, kteří naopak potřebují pevný řád a pravidla, protože se sami neumí rozhodovat, nebo se rozhodování bojí.
Náčelník Bromden
Vypravěč příběhu, Indián. Předstírá, že je hluchý a slepý, ale má úžasný pozorovací talent, trpí představami a halucinacemi. Většinu knihy se dívá a pozoruje, pozoruje McMurphyho, co dělá, jak mluví s ostatními, jak na něj personál reaguje. Díky svému předstírání před ním všichni mluví otevřeně a náčelník tak může dobře rozpoznat nebezpečí, které McMurphymu hrozí.
Náčelníkovy halucinace jsou zajímavé, představuje v nich totiž svět jako jakýsi Kombajn, který všechny semele. On nechce být semlen, proto je v léčebně, kde je ale Kombajn nahrazen slečnou Ratchedovou. Aby se vyhnul světu, o který nestojí, předstírá, že je hluchý a němý. I tak je přesvědčen, že jsou v léčebně tajně upravováni, jsou jim vpichovány dráty a jiná zařízení, aby mohli být lépe ovládáni. Často je pohlcen mlhou, kterou podle něj rozstřikuje sestra Ratchedová, aby lépe ovládala pacienty.
McMurphy si brzy všimne, že náčelník není ani hluchý, ani němý. Svojí empatií probouzí v náčelníkovi chuť k normálnímu životu. Náčelník ho na oplátku varuje před systémem v léčebně, vysvětluje mu, jak fungují elektrošoky, varuje ho před následky provokování. Bohužel Mc Murphy souboj se slečnou Ratchedovou prohraje a náčelník ho proto udusí polštářem, protože je mu jasné, že taková lidská troska, jakou se McMurprhy stal, by pro něj byla velkým utrpením. Je to výraz jeho „uzdravení “, kdy našel sílu a odvahu postavit se Kombajnu a pomoci druhému člověku. Následně si také uvědomí, že už má sílu a odvahu žít ve světě mimo léčebnu a utíká oknem pryč. Tu sílu získal díky McMurphymu, jeho vražda byla tak náčelníkovou odměnou, tím jediným, čím se mohl McMurphymu odvděčit.
Sestra Ratchedová
Je to jednoznačně záporná postava. Vystupuje navenek laskavě a klidně, ale je zákeřná a nebezpečná. Během příběhu zabije dva muže (spáchají kvůli ní sebevraždu) a zničí McMurphyho tím, že ho odešle na lobotomii. Přitom je absolutně přesvědčena o správnosti svého chování a jednání. Je posedlá kontrolou a pořádkem. Pořádek je to, co ona vnímá jako pořádek, tedy to, jak ona to chce. Nesnese žádné změny. Řada pravidel, které zavedla, slouží jen k buzerování pacientů v léčebně - hlasitá hudba v denní místnosti zabraňuje mužům, aby si šeptali tajnosti, musí křičet, když si chtějí něco říct, a ona tak prostřednictvím svých zástupců všechno ví, zapisuje si a pak to na muže vytahuje. Když nemůže donutit někoho k činnosti, kterou ona chce, začne nabízet = vyhrožovat elektrošoky, samotkou atp. Vše pro dobro pacienta.
Dale Harding
V léčebně se schovává před svou manželkou, je zde dobrovolně a působí poněkud bohorovně. Je inteligentní a příchodem McMurphyho se dobře baví. Povzbuzuje McMurphyho ke vzpouře, ale také mu dost nezdůrazní, jaké může mít jeho vzpoura následky. Když to pak trochu škodolibě McMurphymu vysvětlí - muži jsou totiž v léčebně skoro všichni dobrovolně, zatímco McMurphy je tam ze soudního rozhodnutí a je jen na slečně Ratchedové, kdy rozhodně o jeho propuštění - je vidět, jak je McMurphy šokován. Nakonec z léčebny odejde ještě dřív, než se McMurphy vrátí z lobotomie. Mezitím převzal McMurphyho roli provokatéra, jenomže nejen on, ale už nikdo nebral slečnu Ratchedovou vážně.
Billy Bibbit
Má velký strach z žen. Především ze svojí matky, která ho šikanuje. Navíc jsou se slečnou Ratchdovou kamarádky, takže mu sestra Ratchedová kdykoli může hrozit tím, že „to “ řekne mamince. Ostatní muži se mu smějí, že je panic, ale McMurphy mu pomůže. Přesvědčuje ho o jeho schopnostech, o tom, že je silný muž a není třeba se žen bát a dokonce mu sežene prostitutku, kterou za ním propašují na oddělení. Všichni muž Billymu závidí, ale také mu přejou, že se konečně spojí se ženou a překoná tak svůj strach. Jenomže to praskne a slečna Ratchedová s velmi starostlivým obličejem vážně pokývá hlavou nad Billym: Ach Billy, co na to řekne tvá matka... Ještě to několikrát zopakuje a Billy z hrůzy před svou matkou spáchá sebevraždu. To je poslední kapka pro McMurphyho, který se na Ratchedovou vrhne, roztrhne jí uniformu, tím jí definitivně zbaví moc nad muži na oddělení, a pokusí se ji uškrtit. Stojí ho to vlastní život.
Doktor Spivey
Sestra Ratchedová si ho na oddělení nechala pro jeho manipulovatelnost. I když se to v textu nikde otevřeně nepíše, doktor Spivey má možná potíže s opiáty a sestra Ratchedová to neustále naznačuje. Pro doktora je tak lepší, když ji nechá dělat si, co chce, protože pak nemluví o něm. I pro něj je McMurphyho příchod výraznou změnou a brzy začne McMurphyho nápady podporovat, pokud je tedy přímo neodmítne sestra Ratchedová. Zařídí jim sledování basketbalového turnaje, výlet na ryby i hernu karet. I on se díky McMurphymu změní - získá sebedůvěru a nehodlá odejít z oddělení jen tak tiše, jak by si vedení asi přálo. Trvá na tom, že když chtějí, aby odešel, musejí ho vyhodit.
Charles Cheswick
Povzbuzen McMurphyho rebelstvím na jednom sezení hrdinsky prohlásil, že věc s cigaretami se musí vyřešit, „no ne, Macku? “ Jenomže McMurphy neodpověděl. Přemýšlel totiž zrovna o tom, co už pomalu začínal vědět - že by se mu taky mohlo stát, že v léčebně zůstane nadosmrti. Když Cheswick viděl, že od McMurphyho mu podpora nepřijde, obrátil se i na ostatní, ale všichni se báli. Tak ho zřízenci svázali a odvekli k narušeným, jak je pojmenovává Bromden. Ještě ten den se Cheswick v bazénu schválně utopil, jakoby ztratil naději, když měl dojem, že ji ztratil i McMurphy.
Zajímavé je Bromdenovo dělení pacientů na akuťáky, chroniky a Akuťáci jsou ti, kteří se léčí, je možné je vyléčit, to jsou McMurphy, Harding, Cheswick, Billy Bibbit a další. Jsou celý den spolu, mohou hrát karty, a pro ně McMurphy vymýšlí všechna ta povyražení. Chronici jsou ti, které vyléčit nelze. Mezi ně se řadí třeba Bromden. Chronici se pak dál dělí na chodící, ležící a vegetující. Z hlediska léčebné péče mě zaujala zmínka o tom, jak se u ležících a vegetujících zařizuje přebalování: mají v oblečení zavedenou elektrodu, ta se kontaktem s močí propojí se zvonkem, takže zřízenec ví, že má jít umýt pacienta. Je to velmi nedůstojné, stejně jako samo umývání.
Zřízenci: Williams, Warren, Washington, and Geever
Williams, Warren, Washington a Geever jsou ošetřovatelé na oddělení. Tito muži jsou neustále v blízkosti a snaží se najít způsob, jak znesnadnit život pacientům. Náčelník je vnímá jako plné nenávisti (podobně jako sestra Ratchedová) Dokáží předvídat její příkazy ještě před tím, než je vysloví nahlas. Jsou s ní propojeni tenkým vláknem nenávisti, mikroskopickou telefonní linkou. Užívají si ponížení pacientů a uplatňování své moci nad muži. Často své svěřence fyzicky týrají, ale občas jsou to muži, kteří zbijí zřízence. Například je tu dobře vidět postupná proměna náčelníka v sebevědomého muže - v jednu chvíli se přidá na pomoc McMurphymu a jednoho ze zřízenců napadne a bez problémů zmlátí.
Obsah